Rzeczoznawca majątkowy to osoba uprawniona do zajmowania się wyceną wartości różnego rodzaju nieruchomości – mieszkań w miastach, domów jednorodzinnych, budynków gospodarskich czy nawet zamków i innych zabytków architektonicznych. Aby jednak uzyskać prawo do wykonywania tego zawodu, należy najpierw spełnić kilka bardzo istotnych warunków.

Po pierwsze, każdy rzeczoznawca majątkowy musi posiadać zdolność do podejmowania czynności prawnych, a także posiadać wykształcenie wyższe magisterskie. Po drugie, powinien ukończyć studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości, a następnie odbyć praktykę w jednym z biur nieruchomości.

Ostatnim ważnym krokiem w drodze do wykonywania obowiązków jako rzeczoznawca majątkowy w Krakowie jest zdanie państwowego egzaminu w zakresie szacowania wartości nieruchomości. Ów egzamin obejmuje szereg zagadnień, a do najważniejszych można zaliczyć: finansową ocenę inwestowania i jego opłacalności, znajomość rachunku efektywności różnych przedsięwzięć inwestycyjnych, znajomość różnych pojęć specjalistycznych, m.in.: bilansu w rachunkowości, aktywów netto, amortyzacji środków trwałych, znajomość zagadnień z zakresu prawa podatkowego, a także standardów rachunkowości, znajomość rynków i instrumentów finansowych (takich pojęć jak papiery wartościowe, zdolność kredytowa, krzywa popytu i podaży, weksle czy funkcja pieniądza), a ponadto wiedza na temat roli banków w systemie gospodarczym. Istotna jest również znajomość zagadnień z zakresu aktualnie obowiązującego prawa budowlanego i zagadnień z Leksykonu Rzeczoznawcy Majątkowego, takich jak np. ślepy pułap, strop Ackermana czy dźwigary.

Warto podkreślić, że zazwyczaj w ciągu roku odbywa się aż dziewięć takich postępowań kwalifikacyjnych, ale jest jeden zasadniczy warunek – do egzaminu musi przystąpić minimum trzydziestu kandydatów do zawodu, jakim jest rzeczoznawca majątkowy. Należy zaznaczyć, że kwalifikacja do zawodu rzeczoznawca majątkowy nie jest tania – każdy kandydat musi zapłacić za same praktyki od 5 do 7 tysięcy złotych, a studia podyplomowe to koszt między 2,5 i 5 tysięcy złotych.

Leave a Comment