Z odmiany siewnej konopii można uzyskać mnóstwo produktów, które wykorzystuje się w wielu sektorach, również w kosmetyce czy medycynie alternatywnej. Przez dłuższy czas owianie złą sławą, obecnie konopie zdecydowanie wracają do łask. Jednym z produktów, który można uzyskać z tej uniwersalnej rośliny jest olej konopny. Jest to olej, którego korzystny wpływ na zdrowie zaczyna być coraz powszechniej doceniany. Stosować go powinien każdy, kto dba o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Olej konopny to prawdziwe bogactwo składników mineralnych, kwasów tłuszczowych i idealnej proporcji kwasów omega-3 i omega-6. Sprawia to, że jego wpływ na zdrowie jest nieoceniony – nie tylko wzmacnia układ odpornościowy, chroniąc organizm, ale również pomaga łagodzić istniejące już stany chorobowe. Zapobieganie powstawaniu stanów zapalnych czy usprawnienie funkcjonowania serca i układu hormonalnego to tylko niektóre z zalet tego wszechstronnego oleju. Niezwykle istotnym działaniem jest ochrona organizmu przed wystąpieniem nowotworu. Używanie go w profilaktyce antynowotworowej daje świetne efekty – zawarte w nim przeciwutleniacze działają silnie przeciwzapalnie, zapobiegając powstawaniu komórek rakowych . Olej konopny z powodzeniem stosuje się także w leczeniu i profilaktyce takich chorób jak cukrzyca, padaczka czy nadciśnienie. Wykazuje on również pozytywny wpływ na osoby zmagające się z zaburzeniami natury psychicznej. Olej konopny nie tylko pomaga zwalczać nawracające depresje czy stany lękowe ale również wykazuje działanie antypsychotyczne, co jest nieocenione dla osób cierpiących na schizofrenię i inne choroby psychiczne.

Olej konopny stosować można jako suplement diety, używać go jako olej do sałatek, czy dodać do dressingu. Kupując go, warto zwrócić szczególną uwagę na etykietę – najlepsze właściwości wykazuje ten tłoczony na zimno. Należy pamiętać, że olej konopny zachowuje swoje właściwości jedynie spożywany na zimno. Jego niski punkt dymienia wyklucza stosowanie go do obróbki termicznej.

Leave a Comment