Osoby zgłaszające się na psychoterapię są bardzo różne, tak samo jak odmienne pozostają problemy, z którymi tacy ludzie się mierzą. W niektórych przypadkach psychoterapia może być pacjentowi narzuca, na przykład przez sąd. Czasami decydują się jednak na nią ci, którzy jej nie potrzebują. Korzystanie z terapii w niektórych środowiskach jest wręcz modne. Generalnie jednak przeznaczona jest ona dla osób, zmagających się z problemami utrudniającymi im codzienne funkcjonowanie. Po czym poznać, że kontakt z psychoterapeutą jest wskazany?

Przede wszystkim na psychoterapię zgłosić powinni się ci, którzy mają poważne trudności w uporządkowaniu swojego życia. Zmagają się ze stresem długotrwałym, z bólami o podłożu psychicznym, bezsennością czy traumą. Ludzka psychika wciąż w znacznym stopniu pozostaje tajemnicą, także dla przedstawicieli świata naukowego. Na podstawie obecnego stanu wiedzy już teraz wiadomo, że aby ją leczyć, trzeba na problemy spojrzeć szerzej. Nie tylko przez pryzmat emocji, ale również równowagi biologicznej i wpływu otoczenia. Dlatego współczesny psychoterapeuta musi posiadać wszechstronną wiedzę. Po to, by możliwie sprawnie ocenić przyczyny problemów swoich pacjentów. Taki specjalista powinien też znać różne techniki pracy z uczestnikami terapii. Wówczas może dopasować je do konkretnego przypadku. Sprawna diagnoza i umiejętność zaangażowania pacjenta do działania na rzecz poprawy stanu zdrowia są bardzo ważne, ponieważ w razie zaniedbania kondycji psychicznej może dojść do nasilenia problemów. Wiele mówi się obecnie o nasilającym się zjawisku depresji, która ma w niedalekiej przyszłości stać się największym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego.

 

Psychoterapia może być jednym z elementów uporządkowania swojego życia i poradzenia sobie z problemami. Jednak sami terapeuci przestrzegają, by nie traktować jej jako sposobu na życie. Terapia nie powinna trwać dłużej niż jest to absolutnie konieczne. Dobry psychoterapeuta nie przeciąga jej w nieskończoność. Podkreśla natomiast, że nie jest to cel sam sobie, ale środek służący podniesieniu satysfakcji z życia.

źródło: psychoterapeuta Wrocław

Leave a Comment